Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Uwaga na Covid-19! Wszyscy jesteśmy w czerwonej strefie!

Utworzono dnia 24.10.2020
Czcionka:

Koleżanki i Koledzy,

Uwaga! Zasady ze strefy czerwonej zostają rozciągnięte na całą Polskę. Wszędzie więc – w każdym powiecie – obowiązują dokładnie takie same obostrzenia. Podajemy je poniżej. W związku z tym odwołuję ustalenia, dotyczące tradycyjnego, zespołowego odwiedzania grobów naszych Koleżanek i Kolegów w dniach od 30 października do 3 listopada. O ile ktoś będzie zamierzał tego dokonać, to sugerujemy, aby miało to miejsce w innych, bardziej bezpiecznych terminach i indywidualnie. Zwyczajowe tłumy odwiedzających cmentarze w dniach 30.X – 3.11 wyjątkowo sprzyjają przenoszeniu koronawirusa SARS-Cov-2 i dlatego należy swoje wizyty na cmentarzach przełożyć na inny termin. Jednocześnie informuję, że odwołane są planowane na najbliższe dni spotkania zarządu, a o nowych terminach członkowie zarządu zostaną powiadomieni odrębnym komunikatem. Życzę powodzenia w walce o przetrwanie w tych trudnych czasach i apeluję o przestrzeganie przytoczonych niżej wskazań i ograniczeń.

Przezes
kmdr dr Ryszard Czarnota

OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ 1,5 METRA – MINIMALNA ODLEGŁOŚĆ MIĘDZY PIESZYMI

Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są:
• rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
• osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
• osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:
• na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
• w autobusie, tramwaju i pociągu,
• w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
• w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
• w kinie i teatrze,
• u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
• w kościele i szkole, na uczelni
• w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży.
Ważne! Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:
• całościowe zaburzenia rozwoju,
• zaburzenia psychiczne,
• niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
• trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa. Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju.

PRZEMIESZCZANIE SIĘ OSÓB

Dzieci i młodzież do 16. roku życia
W godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku istnieje obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje:
• kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu,
• w weekendy.

Seniorzy

Seniorze, zostań w domu! Apelujemy o ograniczenie przemieszczania się seniorów – zwłaszcza osób po 70. roku życia. Wyjątkiem są sytuacje związane z:
• wykonywaniem czynności zawodowych,
• zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego,
• sprawowaniem lub uczestniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

KWARANTANNA

Ograniczenie dotyczy osób, które:
• przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE*,
• miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,
• mieszkają z osobą, która zostaje skierowana na kwarantannę.
* Granicę zewnętrzną określają przepisy art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z 9 marca w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.). Listę osób wyłączonych z obowiązkowej kwarantanny przy przekraczaniu granicy zewnętrznej UE określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Z kwarantanny, po przekroczeniu granicy Polski, zwolnieni są:
• obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci;
• pasażerowie statku powietrznego w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002r. – Prawo lotnicze, wykonującego lot międzynarodowy z lotniska położonego na terytorium państwa nieobjętego zakazami w ruchu lotniczym określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 119 ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze, z wyjątkiem pasażerów statku powietrznego wykonującego lot międzynarodowy z lotniska położonego na terytorium Republiki Białorusi albo Ukrainy.

Z obowiązkowej kwarantanny wyłączeni są wszyscy kształcący się w Polsce studenci, uczestnicy studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego, a także doktoranci oraz wszyscy naukowcy prowadzący w naszym kraju działalność naukową. Obowiązkowej kwarantanny nie muszą odbywać także cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi polskich obywateli albo pozostają pod ich stałą opieką.

Na czym polega? Od 2 września 2020 r. obowiązują zasady dotyczące:
• kwarantanny (odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie);
• izolacji (odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest dodatni).
Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19. W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby. Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną jak i dla osób przekraczających granicę, została skrócona do 10 dni - przy jednoczesnym odstąpieniu od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.

Przez ten czas:
• nie można opuszczać domu,
• spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,
• w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Ważne! Policja, w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania.

Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

ŻYCIE SPOŁECZNE WYDARZENIA KULTURALNE – OGRANICZENIA

Wydarzenia kulturalne mogą odbywać się z udziałem 25% publiczności, przy udostępnieniu co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni lub, gdy działalność prowadzona jest na otwartym powietrzu - przy zachowaniu 1,5 m odległości oraz zasłaniania ust i nosa. Obowiązek udostępniania co czwartego miejsca nie dotyczy:
• widza z dzieckiem poniżej 13. roku życia;
• widza z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;
• osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób. W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:
• 50% liczby miejsc siedzących, albo
• 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Limity nie dotyczą środków transportu do przewozu osób niepełnosprawnych.

UROCZYSTOŚCI RELGIJNE

Obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych. Obowiązkowe jest również zakrywanie nosa i ust. W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 7m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos. Ważne! W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

ZGROMADZENIA I SPOTKANIA

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Obowiązuje zakaz organizowania spotkań i imprez niezależnie od ich rodzaju - z wyjątkiem imprez i spotkań organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób.

WESELA, KOMUNIE, KONSOLACJE I INNE UROCZYSTOŚCI ORAZ PRZYJĘCIA OKOLICZNOŚCIOWE

Obowiązuje zakaz organizacji tego typu wydarzeń.

KLUBY NOCNE, DYSKOTEKI I INNE MIEJSCA UDOSTĘPNIONE DO TAŃCZENIA

Obowiązuje zakaz działalności takich miejsc. Wyjątkiem są: sportowe kluby taneczne i szkoły tańca.

EDUKACJA Uczniowie:
• klas IV-VIII szkół podstawowych,
• wszystkich klas szkół ponadpodstawowych,
• słuchacze placówek kształcenia ustawicznego
• centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada 2020 r. Ważne! Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.

ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA

Dzieci pracujących rodziców mogą uczęszczać do żłobków lub przedszkoli. Od 6 maja organy prowadzące te placówki mogły je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

GRANICE I RUCH MIĘDZYNARODOWY GRANICE POLSKI Od 13 czerwca 2020 r. Polska przywróciła ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Oznacza to, że można podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni zyskali na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie muszą odbywać kwarantanny. Planując podróż zagraniczną, należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim. Ograniczenie dotyczy przekraczania zewnętrznej granicy UE przez cudzoziemców. Zarówno w przypadku lotów międzynarodowych jak i krajowych jest obowiązek:
• zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie samolotu,
• dezynfekcji statku powietrznego: - raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami, - po każdej operacji lotniczej z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną, - przed i po każdej operacji lotniczej z pasażerami trwającej co najmniej 6 godzin;
• przekazania pasażerom, za pośrednictwem personelu pokładowego, do wypełnienia formularzy kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych oraz odebrania wypełnionych kart – w przypadku, gdy pasażer przekracza granicę państwową, żeby udać się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski.

MIĘDZYNARODOWY RUCH KOLEJOWY

Przywrócony został międzynarodowy ruch kolejowy w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Ograniczenie dotyczy podróży pociągami relacji międzynarodowych poza granice zewnętrzne UE.

GOSPODARKA CENTRA HANDLOWE I SKLEPY WIELKOPOWIERZCHNIOWE

W całym kraju zniesione są ograniczenia dotyczące działalności galerii i centrów handlowych. Pamiętaj jednak, że masz obowiązek noszenia rękawiczek lub dezynfekcji rąk oraz zakrywania ust i nosa.

LICZBA KLIENTÓW W SKLEPIE, NA TARGU I POCZCIE

Obowiązuje limit osób, które mogą przebywać w placówkach handlowych, na targu lub poczcie. Ograniczenia w sklepach są uzależnione od jego wielkość. Dla sklepów o powierzchni:
• do 100 m2 - 5 osób na 1 kasę,
• powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2

GODZINY DLA SENIORÓW
Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, drogerii, aptece oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

GASTRONOMIA

Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. Restauracje hotelowe Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących co najmniej jedną dobę hotelową. Podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym (zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę, zachowanie odległości itp.). Ważne! Goście mogą zajmować co drugi stolik. Odległość między stolikami musi wynosć co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

SALONY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE, TATUAŻU

W całym kraju salony urody, tatuażu, fryzjerzy, a także kosmetyczki działają w reżimie sanitarnym. Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej co najmniej 2 m od powierzchni podłogi. Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:
• używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
• przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Ważne! W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci (max. 1 osoba na 1 stanowisko obsługi, z wyjątkiem obsługi), a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

HOTELE

Działalność hoteli jest obecnie dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, gastronomii oraz działalności kulturalnej czy sportowej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp. Baseny, centra fitness oraz siłownie – tylko dla gości hotelowych przebywających z hotelu co najmniej jedną dobę hotelową.

SPORT I REKREACJA SIŁOWNIE, KLUBY I CENTRA FITNESS, BASENY ORAZ AQUAPARKI

W całym kraju zostaje zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych, które: • działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, • są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, • są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole. Obiekty te mogą działać w hotelach wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową. Zakaz obejmuje też działalność usługową związaną z poprawą kondycji fizycznej, mającą na celu poprawę samopoczucia, tj. łaźnie tureckie, sauny i łaźnie parowe, solaria, salony odchudzające, salony masażu itp.

SANATORIA, UZDROWISKA, REHABILITACJA

Sanatoria i działalność uzdrowiskowa jest zawieszona, z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

Podstawa prawna Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000187101.pdf

Od soboty 7 listopada:

- zamknięta część sklepów w galeriach handlowych (oprócz spozywczych, drogerii, aptek, sklepów z prasą;

- kształcenie zdalne obejmuje również klasy 1-3;

- zamknięte kina, teatry, muzea, galerie sztuki itp.

Przewiduje się, że obostrzenia potrwają do 29 listopada.

 

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny