Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Z posiedzenia Zarządu

Utworzono dnia 13.03.2023
Czcionka:

       W dniu 2 marca br. odbyło się kolejne, planowe posiedzenie zarządu Koła. Prowadził je prezes kol. kmdr dr Ryszard Czarnota. Na wstępie uczczono chwilą ciszy pamięć odeszłych ostatnio na wieczną wachtę kol. kol. kmdr. Władysława Monkiewicza i st. mata pchor. Andrzeja Hinza. Ustalono skład pocztu sztandarowego do udziału w uroczystości pogrzebowej kol. A. Hinza.

        W kolejnym punkcie prezes podkreślił potrzebę wzmocnienia aktywności członków Koła i zarządu oraz jego efektywności. Zaproponował, aby w skład zarządu powołać kol. kmdr. dr. Ryszarda Mellera i wniosek ten przyjęto jednogłośnie. W sprawach organizacyjnych zobowiązano kol. kmdr dr. Krzysztofa Zabieglińskiego do zamieszczenia w stopce strony internetowej Koła numeru konta skarbniczki kol. Grażyny Kiersnowskiej, aby ułatwić możliwość dokonywania przelewu składek członkowskich lub innych świadczeń na rzecz Koła.

      Następnie kol. kmdr Stanisław Kwiatkowski przedstawił relację z ostatniego posiedzenia Zarządu Głównego Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP. Zgodnie z jego treścią poinformował, że składki organizacyjne wniesiono w 100 procentach. Dodał, że album o Akademii Marynarki Wojennej traktowany jest jako cegiełka służąca rozwojowi Stowarzyszenia i jeszcze kilka z nich pozostaje do dyspozycji. Wspomniał, że 22 kwietnia br. odbędzie się Walne Zebranie Delegatów SOMW RP w celu podsumowania kadencji i wyboru nowy władz Stowarzyszenia. Warto nadmienić, że obecnie SOMW RP liczy ok. 480 członków. W Zebraniu weźmie udział 53 delegatów, w tym czterech (trzech delegatów plus prezes) członków z naszego Koła nr 5. Dodał, że wielu czołowych członków ustępującego Zarządu Głównego nie zamierza kandydować do nowych władz, choć niektórzy zgodzili się, by przez część przyszłej kadencji uczestniczyć w pracach Zarządu Głównego w celu adaptacji nowych jego członków do wykonywania zadań statutowych. Przy okazji – zaapelował o przesyłanie do Zarządu Głównego informacji z działalności Koła w celu zamieszczania ich na stronie internetowej i w „Komodorze”.

      W kontekście tej informacji prezes kol. kmdr dr Ryszard Czarnota przypomniał, że zebranie Koła jest planowane na 20 kwietnia i będzie to zebranie sprawozdawczo-wyborcze, podczas którego wybrani będą delegaci na Walne Zebranie Delegatów oraz nowy zarząd i komisja rewizyjna Koła nr 5 SOMW RP przy AMW. Przypomniał także o oczekujących nas w najbliższym czasie działaniach, tj. spotkaniu z okazji Dnia Kobiet; uroczystości z okazji wyzwolenia Gdyni przy pomniku-obelisku ku czci żołnierzy 1 BPanc. im. Boh. Westeplatte (28.03 g. 13.00); uroczystości upamiętniających Konstytucję 3 Maja pod pomnikiem Konstytucji (3 maja br. przy ul. Słowackiego w Gdyni); Narodowy Dzień Zwycięstwa (8 maja g. 11.00 na cmentarzu wojennym w Łężycach); piknik rodzinny w Dworku „Rajska Góra” w Górze (15 czerwca w Górze gm. Wejherowo); spotkanie przy pomniku marynarzy w Sopocie z okazji Dnia Marynarki Wojennej (25 czerwca g. prawdopodobnie 15.00).

      Kolejnym punktem była sprawa wyróżnień organizacyjnych, zwłaszcza odznak honorowych i krzyży za zasługi dla Związku. Ten punkt wywołał gorącą dyskusję, zwłaszcza w kontekście konieczności płacenia za otrzymane odznaczenia. Padały nawet głosy, że jest to nie tyle wyróżnianie, a biznes dla producentów i dysponentów tychże. Wywołuje więcej strat, niż korzyści. Prezes wszakże podkreślił potrzebę wyróżniania aktywnych członków, ale przyznał jednocześnie, że na naszym szczeblu wywołuje to niepotrzebne emocje i należy nieco ograniczyć wyróżnianie „płatnymi” odznakami, medalami czy krzyżami, choć wyróżniać za zasługi i aktywność trzeba.

        Na zakończenie kol. kmdr dr Ryszard Czarnota dodał, że z uwagi na dokuczliwe dolegliwości do czerwca jest zmuszony ograniczyć swoją aktywność i zwrócił się do kol. kmdr. Stanisława Kwiatkowskiego o dalsze kierowanie pracami Kół, na co – nie bez oporów – honorowy prezes zarządu kol. Stanisław swą zgodę wyraził.

Tekst i foto: K. Zabiegliński

2.03.2023

Utworzono dnia 13.03.2023, 16:37

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny