Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pierwsze tegoroczne posiedzenie Zarządu

Utworzono dnia 07.01.2024
Czcionka:

            W dniu 4 stycznia 2024 roku odbyło się pierwsze w 2024 roku posiedzenie Zarządu Koła nr 5 SOMW RP przy AMW z udziałem członków Zarządu Koła nr 25 ZŻWP w Gdyni. Prowadził je prezes kol. kmdr rez. dr Ryszard Czarnota, który na wstępie powitał zebranych; złożył wszystkim noworoczne życzenia oraz powołał na protokolanta kol. kmdr. por. Ryszarda Wolińskiego. Następnie przedstawił pisma, jakie prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego kol. płk Marek Bielec złożył na ręce nowo powołanego wicepremiera i ministra Obrony Narodowej pana Władysława Kosiniaka - Kamysza oraz wiceministra Obrony Narodowej pana Stanisłąwa Wziątka. W pismach tych, oprócz kurtuazyjnych gratulacji i życzeń prezes Związku wnosił m. in. o przywrócenie naturalnej więzi byłych żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych z macierzystymi jednostkami wojskowymi oraz zlikwidowania skandalicznego zapisu o zakazie wstępu członków ZŻWP na teren owych instytucji i jednostek wojskowych. Prezes zapoznał zebranych również z dramatycznym pismem prezesa Związku kol. płk. Marka Bielca do członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w sprawie przetrwania organizacji, zwłaszcza w przedmiocie jej sytuacji ekonomicznej (pismo zawieramy na stronie głównej). Prezes Koła omówił również organizację i przebieg spotkania wigilijno-noworocznego Koła, które odbyło się 12 grudnia w Tawernie Pod Kordem, jednocześnie dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jego sprawnego i świątecznego charakteru. Przedstawił także rozliczenie ze wsparcia, udzielonego przez kierownictwo Uczelni na rzecz Koła nr 5 SOMW RP przy AMW w 2023 roku.

           Jednak głównym punktem posiedzenia było przyjęcie i zatwierdzenie sprawozdań rocznych z działalności Koła nr 25 ZŻWP w Gdyni, jakie zgodnie z przepisami do 10 stycznia br. winny zostać przekazane do Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP. I tak, przyjęto opracowane przez wiceprezesa zarządu ds. społecznych kol. kmdr. dr. Krzysztofa Zabieglińskiego sprawozdanie opisowe; sprawozdanie statystyczne wykonane przez honorowego prezesa zarządu kol. kmdr. Stanisława Kwiatkowskiego i sprawozdanie finansowe, przygotowane przez skarbniczkę Kola kol. Grażyną Kiersnowską. Po dyskusji, nieznacznych uzupełnieniach i poprawkach sprawozdania zostały zaaprobowane przez Zarząd i przedłożone prezesowi zarządu Koła do nadania sprawie dalszego biegu. Ponadto przyjęto ustalenia do pracy Komisji ds. Wyróżnień pod wodzą kol. kmdr. prof. Jerzego Girtlera, dotyczące propozycji wyróżnień nadawanych przez PZW i Zarząd Główny Związku jubilatom oraz najbardziej aktywnym członkom Koła. Przyjęto również sprawozdanie Komisji Rewizyjnej, które przygotował jej przewodniczący kol. por. mar. Andrzej Adamczyk. Dodajmy, że w listopadzie przekazano instancjom nadrzędnym Związku sprawozdanie z działalności senioralnej i socjalno-bytowej, przygotowane przez wiceprezesa zarządu ds. socjalno-zdrowotnych kol. kmdr. por. Ryszarda Wolińskiego.

           W sprawach wniesionych prezes kol. kmdr rez. dr Ryszard Czarnota zapoznał zebranych z „Ramowym planem obchodów świąt państwowych, wojskowych i wydarzeń historycznych z udziałem Marynarki Wojennej” w których niewątpliwie uczestniczyć będą przedstawiciele naszych Kół (a niektóre – np. przy Pomniku Marynarzy w Sopocie – będą przez Koło nr 5 SOMW RP przy AMW – wręcz współorganizowane). Następne posiedzenie Zarządu zostało zapowiedziane zgodnie z harmonogramem na 8 lutego br.

Tekst K. Zabiegliński
Foto: J. Jałoszyński

4.01.2024

Utworzono dnia 07.01.2024, 15:59

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny