Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Mapa drogowa

Utworzono dnia 16.10.2017
Czcionka:
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
 Biuro Związku
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa
Ldz 174/17
Prezesi Zarządów Wojewódzkich i Rejonowych
Związku Żołnierzy Wojska Polskiego
 
Szanowni Koledzy Prezesi
 
W załączeniu przesyłam "Mapę drogową działania na wypadek otrzymania decyzji o nowym wymiarze emerytury, renty inwalidzkiej oraz renty rodzinnej." Uprzejmie proszę o zapewnienie przesłania tego dokumentu do jak najszerszej rzeszy członków Związku. Jednocześnie informuję, że prowadzone są negocjacje mające na celu nawiązanie współpracy z kancelariami prawnymi na terenie całego kraju. PO nawiązaniu współpracy ich adresy zostaną udostępnione dla wszystkich członków Związku. 
 
Pozdrawiem
Wiceprezes ZG
płk Henryk Budzyński

MAPA DROGOWA
działania na wypadek otrzymania decyzji o nowym wymiarze emerytury, renty inwalidzkiej oraz renty rodzinnej

 

SZANOWNY EMERYCIE I RENCISTO WOJSKOWY

Wszystko wskazuje na to, że niebawem może dojść do uchwalenia przez Sejm zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (zwaną dalej ustawą represyjną). Do wielu emerytów, rencistów wojskowych oraz żołnierzy jeszcze nie dociera, że mogą zostać objęci postanowieniami tej ustawy drastycznie obniżającej emerytury i renty wojskowe.

Pamiętaj, nie ma bardziej lub mniej zasłużonych jednostek wojskowych czy służb. Dla władzy wszyscy jesteśmy (lub wkrótce się znajdziemy) w „jednym wagonie” z napisem ,,sługusy państwa totalitarnego”.

Postanowieniami ustawy mogą lub zostaną objęci:

  • żołnierze zawodowi służący w jednostkach KBW,
  • żołnierze Informacji Wojskowej i jednostek podległych,
  • żołnierze Wojskowej Służby Wewnętrznej i jednostek podległych,
  • żołnierze Zarządu II SG WP i jednostek podległych,
  • żołnierze Zwiadu WOP, w tym żołnierze zawodowi pełniący służbę w strażnicach kadrowych,
  • żołnierze WOP pełniący służbę na Granicznych Punktach Kontroli

(przejściach granicznych),

  • żołnierze WSW w jednostkach Wojskowych MSW,
  • żołnierze – słuchacze uczelni podległych MSW np. Akademii Spraw Wewnętrznych,
  • żołnierze innych służb Sił Zbrojnych RP prowadzących działania operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo śledcze

Pamiętaj, Twoja teczka akt personalnych wcześniej lub później trafi do Instytutu Pamięci Narodowej, który zadecyduje o Twojej przyszłości. Żaden z pracowników IPN nie będzie wdawał się w niuanse Twojej służby wojskowej. Jeżeli treść Twej teczki personalnej wzbudzi jego podejrzenia zalecenie będzie tylko jedno – obniżyć emeryturę lub rentę. To na Ciebie spadnie obowiązek udowodnienia swoich racji.

Nie czekaj, przygotuj się na uchwalenie i wejście ustawy w życie. Jeżeli nie masz pewności czy będziesz objęty postanowieniami ustawy możesz podjąć następujące działania:

  1. Sprawdź czy w IPN znajdują się Twoje akta personalne. W tym celu złóż w regionalnym archiwum IPN  „Wniosek o wydanie zaświadczenia, czy dane osobowe wnioskodawcy są tożsame z danymi które znajdują się w katalogu funkcjonariuszy, współpracowników, kandydatów na współpracowników organów bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5, oraz innych osób, udostępnionym w Instytucie Pamięci Narodowej od dnia 26 listopada 2004 r”.

Adresy archiwów regionalnych, wzory wniosków oraz objaśnienia do nich (karty usługi) znajdziesz na stronie internetowej IPN. Jeżeli nie korzystasz z internetu poproś o pomoc dzieci, wnuki lub znajomych, albo zwróć się do najbliższego koła lub zarządu wojewódzkiego (rejonowego) Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

  1. Jeżeli będziesz miał pecha i otrzymasz pozytywną odpowiedź złóż kolejny „Wniosek o wydanie uwierzytelnionej kopii dokumentów osobowych dotyczących pracownika lub funkcjonariusza organów bezpieczeństwa państwa”. Kopie wydawane są bezpłatnie, czas oczekiwania ok. 2 miesięcy.
  2. Jeżeli nie posiadasz „Świadectwa służby” udaj się do swojej Wojskowej Komendy Uzupełnień i poproś o wydanie kopii karty ewidencyjnej z przebiegiem służby.      W przypadku, gdy Twoje akta zostały przekazane do archiwum będziesz zmuszony o zwrócenie się do Archiwum Wojskowego w Toruniu, w którym przechowywane są Teczki Akt Personalnych.
  3. Porównaj uzyskane dane z informacją na odwrocie decyzji o zmniejszeniu emerytury lub renty. Jeżeli stwierdzisz rozbieżności zwróć się do regionalnego archiwum IPN o sprostowanie informacji o przebiegu służby i przesłanie jej do właściwego Wojskowego Biura Emerytalnego. 

SZANOWNA RENCISTKO, SZANOWNY RENCISTO POBIERAJĄCY RENTĘ RODZINNĄ

            Możesz znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Twój zmarły małżonek (ojciec) mógł nie wtajemniczać Cię w szczegóły dotyczące Jego służby wojskowej. W tej sytuacji możesz:

  1. Zwrócić się do kolegów małżonka (ojca) o udzielenie informacji dotyczących służby wojskowej małżonka.
  2. Zwrócić się do Archiwum Wojskowego w Toruniu o przesłanie kopii karty ewidencyjnej z przebiegiem służby małżonka (ojca).
  3. Złożyć w regionalnym archiwum IPN „Wniosek o udostępnienie do wglądu dokumentów dotyczących wnioskodawcy/ zmarłej osoby najbliższej/zmarłej osoby spokrewnionej”.  Dokumenty lub ich kopie udostępnione zostaną w siedzibie jednostki organizacyjnej IPN  wskazanej przez Ciebie. Jeżeli dokumenty zostaną Ci udostępnione możesz złożyć wniosek o wydanie ich uwierzytelnionej kopii. Dalsze informacje patrz wyżej  pkt 1. na str. 1.
  4. W razie potrzeby zwróć się o pomoc do najbliższego koła lub zarządu wojewódzkiego (rejonowego) Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

PO OTRZYMANIU DECYZJI Z WOJSKOWEGO BIURA EMERYTALNEGO:

  1. Dokładnie zapoznaj się z pouczeniem na odwrotnej stronie decyzji.
    2. Zwróć uwagę na termin wniesienia odwołania od decyzji. Wynosi on 30 dni. Nie przegap tego terminu. Wniesienie odwołania po terminie jest bezskuteczne. Starania o przywrócenie terminu są w zdecydowanej większości przypadków skazane na niepowodzenie.
    3. Jeżeli przewidujesz, że możesz otrzymać decyzję zmniejszającą wysokość emerytury, a wybierasz się do szpitala, sanatorium, wyjeżdżasz za granicę, na dłuższy czas na działkę itp. nie pozostawiaj sprawy samej sobie. Poinformuj o sytuacji członków bliższej lub dalszej rodziny, albo przyjaciół lub znajomych, których darzysz zaufaniem. Pozostaw im klucz od skrzynki pocztowej oraz upoważnienie pocztowe do odbioru przesyłki poleconej  z Wojskowego Biura Emerytalnego. Pamiętaj, dwukrotne nieodebranie przesyłki po dwukrotnym pozostawieniu awiza traktowane jest przez prawo jako skuteczne jej doręczenie.
  2. Zgodnie z tym pouczeniem, wnieś odwołanie od ww. decyzji do Sądu Okręgowego – Wydziału Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego (wniosek składa się w WBE).
  3. Wniesienie odwołania jest bezpłatne,
  4. Jeśli odwołanie wysyłasz pocztą, koniecznie zrób to listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
  5. Jeśli odwołanie składasz osobiście w Wojskowym Biurze Emerytalnym, powi- nieneś (powinnaś) mieć drugą kopię odwołania, na której przyjmujący pracownik pieczęcią i podpisem potwierdzi jego złożenie.

PO WYROKU SĄDU I. INSTANCJI

Wyrok Sądu I instancji może być dwojaki:

  • sąd może uznać że zmniejszenie emerytury/renty było bezprawne. W takiej sytuacji Wojskowe Biuro Emerytalne może wnieść apelację do Sądu II. instancji i zapewne to zrobi,
  • sąd może uznać, że zmniejszenie emerytury/renty było zgodne z prawem. W tej sytuacji możesz wnieść apelację do Sądu II instancji. Wniesienie apelacji jest bezpłatne.

WAŻNE!

Aby wnieść skutecznie apelację, należy uzyskać odpis wyroku wraz z  uzasadnie-  niem z Sądu Okręgowego (I. instancji). Wniosek o doręczenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem należy wnieść w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku. Wniosek nie wymaga żadnego uzasadnienia, ani nie podlega opłacie. Jeżeli nie dotrzymasz terminu wtedy sąd odrzuci Twoje żądanie i wyroku nie uzasadni.

Uzasadnienie wyroku jest o tyle istotne, że w większości spraw jest niezbędne dla spo- rządzenia apelacji. Trzeba w niej bowiem wskazać zarzuty, jakie strona podnosi w stosunku do wyroku sądu I. instancji, a często bez uzasadnienia poprawne sformułowanie zarzutu nie jest możliwe.

Po wyroku Sadu II instancji

Wyrok Sądu II instancji może być, podobnie jak I instancji, dwojaki:

  • Sąd może uznać, że emerytura/renta była obniżona bezprawnie i należy ją przywrócić do poprzedniej wysokości. Wyrok sądu II instancji jest prawo- mocny co oznacza, że nie można go zaskarżyć. W tej sytuacji należy się zwró- cić do Wojskowego Biura Emerytalnego o wypłatę zaległych świadczeń wraz z odsetkami.
  • Sąd może uznać, że emerytura/renta była obniżona zgodnie z prawem. Wyrok taki staje się natychmiast prawomocny i nie podlega już zaskarżeniu.

Wniosek o doręczenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem należy wnieść do Sądu II instancji w ciągu 7 dni od dnia jego ogłoszenia.

WAŻNE!

Od wyroku Sądu II instancji przysługuje jeszcze środek nadzwyczajny w postaci skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego.

Skargę kasacyjną można wnieść w ciągu 2 miesięcy od dnia otrzymania wyroku wraz uzasadnieniem.

Skarga kasacyjna musi być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Nie wstrzymuje ona jednak wykonania wyroku Sądu II instancji.

Koszt wniesienia skargi kasacyjnej wynosi 750 zł, gdy sądem I instancji jest Sąd Okrę- gowy. Jeżeli danej osoby nie stać na uiszczenie tej opłaty może wystąpić do sądu z wnioskiem o zwolnienie jej od wnoszenia tej opłaty.

Koszt sporządzenia skargi kasacyjnej ustalany jest indywidualnie w drodze uzgodnień między zainteresowanym, a adwokatem (radcą prawnym).

 INDYWIDUALNA SKARGA DO EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU PRAW CZŁO- WIEKA

Skargę wnosi się indywidualnie w języku polskim. Wniesienie skargi jest bezpłatne. Koszty sporządzenia skargi przez adwokata pokrywa osoba wnosząca. Przed wniesie- niem skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu konieczne jest skorzystanie ze wszystkich dostępnych krajowych środków odwoławczych (do Sądu Najwyższego włącznie), które mogą doprowadzić do zadośćuczynienia skutkom naru- szenia praw lub bezpośrednio do usunięcia tych skutków.

Termin na wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wynosi 6 miesięcy i liczony jest od dnia wydania ostatecznej decyzji w skarżonej sprawie tj. od dnia wydania postanowienia przez Sąd Najwyższy.

Warunkiem rozpoznania skargi przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Stras- burgu, jest podanie pełnych danych personalnych, w tym imienia, nazwiska, daty i miej- sca urodzenia, obywatelstwa oraz danych adresowych skarżącego, a także własno- ręczne podpisanie skargi. Skargi wniesione jako anonimowe nie są rozpoznawane.

Korespondencja kierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu powinna być wysyłana międzynarodowym listem poleconym, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Warto także rozważyć opłacenie przesyłki priorytetowej, co jednak nie jest konieczne.

Jeśli w czasie wydania orzeczenia  przez Sąd II instancji, w Trybunale  Kon- stytucyjnym będzie rozpatrywana skarga dotycząca ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, co do zasady skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu będzie można wnieść w terminie   6   miesięcy   od   dnia   wydania   orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny.

KANCELARIE PRAWNE REKOMENDOWANE PRZEZ FEDERACĘ STOWARZYSZEŃ SŁUŻB MUNDUROWYCH

Kancelaria Prawna
Pietrzak Sidor & Wspólnicy, Spółka Jawna
ul.. Sandomierska 8 Lok. 5,
02-567 Warszawa,
Tel. +48- 22- 898 22 18, FAX +48 -22- 898 22 19
e-mail: sekretariat@pietrzaksidor.pl 
www.pietrzaksidor.pl
KRS: 000029968, REGON: 141326590, NIP: 521-347-67-69


Kancelaria Lege Artis
radca prawny Katarzyna Przyborowska
Warszawa
Tel. 600 375 279
e-mail: kancelaria@przyborowska.eu


Kancelaria Adwokacka
Monika Gąsiorowska
ul. Elektoralna 4/6 lok 13
00-139 Warszawa
Tel. 22 890 03 43
Zakres Krajowy i Międzynarodowy
e-mail: monika.gasiorowska@adwokatura.pl
www.gasiorowska.eu, 
FB Kancelaria Adwokacka - Monika Gąsiorowska


Kancelaria  Radcy  Prawnego 
Aleksandra Karnicka 
(art. 8a ustawy emerytalnej - postępowania administracyjne i sądowe)
tel:  574 66 55 68
e-mail: kancelaria.mundurowi@o2.pl
www.prawnik-mundurowi.eu


Kancelaria Adwokacka 
profesor adwokat Tomasz Tadeusz Koncewicz
ul. Staniszewskiego 6b/9
81 - 603 Gdynia
www.tomasz-koncewicz.eu
wyłącznie zakres międzynarodowy


Kancelaria Adwokacka
adw. dr Marta Derlatka
ul. Łowicka 23 lok. 210 
02-502 Warszawa
tel. 501-066-799, 22-4061503


Kancelaria Adwokacka
Damian Sucholewski
ul. Nowy Świat 54/56, 00-363 Warszawa
tel/fax 22 692 42 56
tel. kom. 502 64 64 59 / 505 95 95 76
email: damian.sucholewski@adwokatura.pl

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny