Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zebranie sprawozdawcze w Kole nr 5 SOMW RP przy AMW

Utworzono dnia 22.02.2023
Czcionka:

       W dniu 16 lutego br. (mimo, że „tłusty czwartek”) w Bibliotece Głównej AMW odbyło się planowe, doroczne spotkanie sprawozdawcze członków Koła nr 5 Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej przy Akademii Marynarki Wojennej. Przy tej okazji, zrealizowano także blok sprawozdawczy Koła nr 25 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gdyni; koła ściśle współpracującego z Kołem nr 5 SOMW RP.

     Spotkanie prowadził wiceprezes zarządu Koła nr 5 i honorowy prezes zarządu Koła nr 25 kol. kmdr Stanisław Kwiatkowski, który na wstępie powitał przybyłych na spotkanie (niestety, po raz kolejny nielicznych) członków obydwu kół i powołał na funkcję protokolanta kol. kmdr. por. Ryszarda Wolińskiego. Następnie chwilą ciszy uczczono zmarłych niedawno kol. kol. st. chor. sztab. mar. Czesława Rześniowieckiego i kmdr. dr. Władysława Monkiewicza. Następnie przedstawił sprawozdanie z działalności w minionym roku, ilustrując je slajdami, zwierającymi fotografie z większości wykonanych przedsięwzięć wraz z okolicznościowym „zajawkami” z tychże prezentowanych wydarzeń. Ze sprawozdania wynika, iż mimo rozlicznych trudności, harmonogram zasadniczych przedsięwzięć na 2022 rok został na ogół zrealizowany, w tym doroczny, czerwcowy rodzinny piknik integracyjny w Dworku „Rajska Góra” w Górze oraz grudniowe spotkanie wigilijno-opłatkowe w Tawernie „Pod Kordem” w AMW czy akcja zbierania darów dla walczącej Ukrainy, a także akcja odwiedzenia grobów ok. 70 naszych Koleżanek i Kolegów, spoczywających na trójmiejskich i okolicznych cmentarzach. Wspomniał również o niezrealizowanych zamierzeniach, w tym o niedoszłym zjeździe szkoleniowo integracyjnym w AOS Czernica i ich przyczynach. Podkreślił zmniejszającą się ilość uczestników spotkań, nie w pełni adekwatnych do nakładu sił organizacyjnych i środków. Nawiązał również do nie w pełni zadowalającej systematyczności w opłacaniu składek członkowskich.

       Tę ocenę potwierdziła skarbniczka kol. Grażyna Kiersnowska, przedstawiając szczegółowo stan opłacalności składek, w tym kilkuletnie niekiedy zaległości niektórych członków oraz konieczność dokonywania skreślania zalegających przez dłuższy czas z realizacją tych statutowych obowiązków z listy członków Koła. Spowodowało to nieco zamieszania, ponieważ część uczestników „z kopyta” swoje zaległości poczęła regulować, choć - z uwagi na niską frekwencję – nie spowodowało to zasadniczej poprawy w kondycji finansowej organizacji (choć było dobrym prognostykiem na przyszłość).

       W trakcie przerwy (wszak „tłusty czwartek”) uczestnicy skorzystali z poczęstunku pączkami, kawą i herbatą, zorganizowanymi przez wiceprezesa ds. logistycznych kol. kmdr. por. Wincentego Kurowskiego.

      W dyskusji zabrał głos prezes zarządu Koła kol. kmdr dr Ryszard Czarnota, który podkreślił głęboką wolę – mimo trudności – działania na rzecz środowiska i podziękował najaktywniejszym członkom Koła, a zwłaszcza zarządu, za udział w „sztandarowych” przedsięwzięciach Koła i zachęcał do zwielokrotnienia wysiłków, na rzecz zapewnienia ciągłości i systematyczności podejmowanych zadań. Przypomniał też o trwającej kampanii sprawozdawczo-wyborczej w Stowarzyszeniu Oficerów Marynarki Wojennej RP i konieczności wyboru władz Koła oraz delegatów na Walne Zebranie Stowarzyszenia, które odbędzie się w 24 kwietnia br. Natomiast kol. kmdr Bożena Szubińska podzieliła się refleksjami nt. działalności Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego i Zarządu Głównego ZŻWP oraz Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów.

       Na zakończenie dokonano również wręczenia „zaległych” wyróżnień, a wśród wyróżnionych dyplomem Zarządu Głównego ZŻWP jubilatów był m. in. kol. kmdr lek. Stanisław Suszyna, który w ub. roku ukończył 90 lat życia. Wręczenia dyplomu dokonał przewodniczący Komisji Wyróżnień kol. kmdr prof. dr hab. Jerzy Girtler. Oprócz dyplomu kol. kmdr Stanisław Suszyna, wieloletni i zasłużony starszy lekarz WSMW i AMW otrzymał również gromkie brawa uczestników spotkania.

Tekst: K. Zabiegliński
Foto: B. Szubińska, J. Jałoszyński

16.02.2023

Utworzono dnia 22.02.2023, 13:23

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny