Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Z okazji Święta Marynarki Wojennej

Utworzono dnia 27.11.2023

Szanowne Koleżanki,
Szanowni Koledzy,

Z okazji 105 rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP w imieniu Zarządów Kół nr 5 Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP przy AMW i Koła nr 25 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gdyni składam Wam świąteczne, serdeczne życzenia dobrego zdrowia, wszelkiej życiowej pomyślności i satysfakcji z dobrze spełnionej służby Ojczyźnie, Morzu i Marynarce Wojennej!

Wszystkiego, co najlepsze!

Prezes
kmdr rez. dr Ryszard Czarnota 

czytaj dalej na temat: Z okazji Święta Marynarki Wojennej

Nowowybrane władze ZŻWP

Utworzono dnia 25.06.2022

W dniach 21 - 22 czerwca 2022 r. obradował XII Krajowy Zjazd Delegatów Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Krajowy Zjazd dokonał oceny działań Związku w mijającej kadencji, dokonał zmiany statutu, wybrał nowe władze, przyjął uchwałę programową na kolejną kadencję oraz apel...

czytaj dalej na temat: Nowowybrane władze ZŻWP

Oświadczenie

Utworzono dnia 05.04.2022

Dzisiejsza (14.04) wiadomość:
Wskutek protestów 11 organizacji kombatanckich (w tym poniższego oświadczenia - czołg-pomnik nie będzie zmieniał swego miejsca stania. Brawo!

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Organizacja Pożytku Publicznego
Pomorski Zarząd Wojewódzki w Gdańsku ______________________________________________________________________________________________________________________
Zawsze wierni Ojczyźnie!

Gdańsk, 1 kwietnia 2022 roku

Oświadczenie

W imieniu Pomorskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, reprezentowanej w Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego przy Marszałku Województwa Pomorskiego stanowczo protestujemy przeciwko wszelkim próbom usunięcia czołgu - pomnika umiejscowionego na cokole w gdańskiej Alei Zwycięstwa. Pragniemy przypomnieć, że w czasie II wojny światowej, pod numerem bocznym 121, służył on w 1 Brygadzie Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, z którą przeszedł cały szlak bojowy, w tym – pod dowództwem por. Juliana Miazgi walczył o przywrócenie Gdańska do Macierzy.

Wieloletnią tradycją został utwierdzony w tym właśnie miejscu i dobrze służy przywoływaniu wdzięcznej pamięci o ludziach, którzy w zwycięskim marszu do Berlina przywrócili umęczonej ziemi wolność i upragniony pokój. Pomnik ten stanowi widoczny, coraz rzadszy symbol walki żołnierza polskiego i jego krwi przelanej podczas II wojny światowej podczas wyzwalania ziemi pomorskiej spod okupacji hitlerowskiej; krwi – jak to swoim czasie ujął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda – która ma jednaki kolor i jednaką cenę. 1 Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte była stricte polską jednostką wojskową i mimo ówczesnego, operacyjnego podporządkowania dowództwu Armii Czerwonej – walczyła w imię i w interesie Rzeczypospolitej; jej wyzwolenia i niepodległości.

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, a w tym jego Pomorska Organizacja, zrzesza wielotysięczne środowisko byłych żołnierzy Wojska Polskiego oraz wdów i innych członków rodzin po zmarłych żołnierzach; w większości ludzi w podeszłym wieku, nierzadko dźwigających na swych barkach ogrom gorzkich doświadczeń z lat wojny i okupacji. Żołnierska społeczność w zdarzających się tu i ówdzie zamachach na symbole patriotycznego męstwa upatruje celowego działania sił wrogich wobec całego systemu wartości, za które przyszło ginąć oraz wiernie służyć Ojczyźnie przez dziesiątki lat ofiarnej służby i pracy. Nie możemy się zgodzić na macosze traktowanie wielu tysięcy Polaków, którzy swe życie i wierną służbę poświęcili najwyższemu dobru – obronie Ojczyzny, za którą także trzeba było zapłacić najwyższą cenę.

Liczymy, że władzom Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska nie zbraknie wyobraźni i odpowiedzialności, aby przeciwstawić się tym siłom i tym ludziom, którzy w swych koniukturalnych zapędach usiłują wykorzenić ze świadomości historycznej i społecznej Polaków wojenne, wojskowe i patriotyczne tradycje, w których czołg-pomnik 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte z Alei Zwycięstwa w Gdańsku stanowi widomy symbol i zajmuje poczesne miejsce.

Z poważaniem

kmdr rez. dr Ryszard Czarnota
Członek Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego
przy Marszałku Województwa Pomorskiego
z ramienia Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP

 

czytaj dalej na temat: Oświadczenie

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny